
Pontos megegyezés nincs azt illetően, hogy ki volt a rádió feltalálója. Nikola Tesla, Guglielmo Marconi és Alekszandr Popov egymástól függetlenül találták fel a szikratávírót. Azt viszont tudjuk, hogy Marconi 1902-ben már tudott Morse-jeleket küldeni Milánóból.
Mára már csökkent a rádió használata a televíziók és egyéb, műsorszolgáltatás vételére alkalmas készülékek miatt. Ezzel egyidőben az online adások népszerűsége egyre nőtt az internetezők körében.
Én mégis szeretek hagyományos módon rádiót hallgatni. Sok jó érv szól mellette, például, hogy a rádióban elhangzott hírek rövidek, lényegre törőek, tömörek és szenzáció hajhász mentesek. Egy igényes rádióban nem szerepel a fő hírek között, hogy Győzike mit evett aznap. Emellett rádió hallgatása mellett tudok sok minden mást is tenni esetleg takarítani, internetezni, házit írni vagy csak piheni, kikapcsolódni. Míg Tv nézés közbe szószerint levagyok kötve, hogy lássam a riportert vagy egy balesetről, halálesetről összevágott szörnyű, hátborzongató képeket. Nem utolsó szempont nálam az sem, hogy a rádió reklámok kevésbé zavaróak, mint a Tv-ben. Hiszen kevesebbek és halkabbak is. Három emberből kettő úgy gondolja, hogy a rádióban nincs olyan nagy reklámdömping és a reklámok nem olyan zavaróak, mint a TV-ben. Szerintem ezek nem utolsó okok, de vannak még. A rádió beköltözik otthonaikba és vele együtt a müsorvezetők is. Ha nem vagyok kíváncsi a showmüsorokra, szappanoperákra bekapcsolom a rádiót. Ami elkísér egész nap, a buszon, az autóban, az irodákban, az éttermekben, a szórakozóhelyeken és a közértben is. Ma átlagosan az autósok körülbelül 75 százaléka hallgat rádiót vezetés közben. A rádiós müsorvezetőket jobban tekintjük ismerősnek, barátnak, mint a Tv-s bemondókat. A hallgatói hűség kedvenc müsorvezetőinkhez nagy, az ő szájukból hallott információk személyesebbek, jobban hatnak ránk. A rádiós játékok és a kedvenc zeneszámunk kérése által a rádió interaktivitása nő.
A rádiót senki sem tartja erőszakosnak, személytelenek vagy a gyerekekre ártalmasnak. Elűzi az elszigeteltség érzését. Ha szomorúak vagyunk, felvidít, ha egyedül érezzük magunkat társra találunk, ha álmosak vagyunk, felébreszt minket, ha fáradtak vagyunk, kikapcsol, ha csöndre vágyunk halkan szól a háttérben, ha pedig szeretnénk a zajt elnyomni, ugyanezt tesszük.
Slick Nikolett
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése