Szabó Gergely, győri ruhatervező - akit már gyermekkora óta érdekelt a művészet és megmutatkozott tehetsége, körbe járt több országot és mindenhonnan merített inspirációt- adott nekünk riportot. Beszélgetésünk során mesélt életéről, arról hogy mit gondol a mai divatról, terveiről, sikereiről, hallássérültként nehézségeiről, végül pedig tanácsot adott a feltörekvő fiataloknak a pályaelkezdéséhez
Mindig divattervező akartál lenni vagy voltak más terveid?
Inkább ruhatervező, mint divattervező akartam lenni, a divattervező a trendeket akarja követni és új dolgokat akar alkotni, a ruhatervező a mai időpontban a mai trend alapján alkot ruhákat. Voltak más terveim, jó volt a kézügyességem, mindenképpen a művészpályára akartam jelentkezni. Az akkori Iparművészetire jártam.
Hol tanultál és kitől?
Győri Tánc és Képzőművészeti Egyetemre jártam, majd a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemre. Az iskolai évek alatt számos művésztől tanulhattam, akik tanáraim voltak.
Hol érezted magad a legjobban, tanulmányaid során?
Egyetemi évek alatt voltam a legboldogabb, akkor állandóan inspirált voltam és legfőképpen a tanáraim adták az ihletet.
Mióta vagy a szakmában?
Kiskorom óta érdekelt már a képzőművészet, mivel a családomban mindkét nagymamám szeretett varrni, de ezt a szakmát senki sem űzte. A ruhatervező szakmában pedig 2001 óta tevékenykedem rendszeresen.
Mi volt az első sikered?
Középiskolás koromban is értem már el sikereket, de az egyetemi évek alatt a diploma munkámmal arattam a legnagyobb sikert, apait anyait bele adtam és ebbe fektettem minden időmet . Összességében a legnagyobb sikeremet 2008-ban értem el, New Yorkban.
Ki vagy kik a kedvenc tervezőid, és milyen mértékben hatottak rád?
Vivienne Westwood, később Victor and Rolf. Akik szürreális terveik alapján nagyon közel állnak hozzám.
Honnan szerzel ihletet?
Az alap koncepció félévente változik, de lassan másfél éve Art Deco 1920-1930-as évek stílusát dolgozom fel.
A hétköznapi életre, vagy csak kifutókra szánt ruhákat készítesz?
Jelenleg hétköznapi ruhákat tervezek és készítek el, de ha adatik lehetőség akkor szívesen alkotok ruhákat a kifutóra is.
Mit szólsz a mai divathoz?
Mivel az egész világot érinti a gazdasági világválság, így minket is ruhatervezőket azonban vannak olyan tervezők akik nem fogják vissza magukat, mások pedig próbálnak szerényebb keretek között is ugyanolyan eredményességgel alkotni. Sajnos Magyarország elvan maradva, habár az első világháború előtt Budapest is a divat fővárosa volt.
Szerinted miért jönnek vissza a régi stílusok?
Szerintem az egyes tervezők legtöbbször a régi időkből merítenek ihletet.
Milyen színeket és anyagokat használsz munkád során?
Elsősorban fekete színeket használok, nagyon szeretem a szürkét, fehéret illetve a lilát. De az évszaknak megfelelően például idén nyáron kivit és narancssárgát használtam.
Az anyagokat illetően a természetes anyagokat kedvelem mint például a pamut télen az időjárásnak megfelelően természetesen vastagabb anyagokkal dolgozom.
Mekkora hangsúlyt fektetsz a kiegészítőkre?
Muszáj nagy hangsúlyt fektetni a kiegészítőkre, így én is készítek különböző táskákat, sálakat , kitűzőket, fülbevalókat, nyakláncokat, karkötőket.
A közeljövőben tervezel divatbemutatót itthon vagy külföldön?
A legutóbbi kollekciómat New Yorkban mutattam be, most pedig Győrben, mutatom be a kollekciómat az esküvői vásáron és márciusban a „Made in Hungary” című kiállítás sorozat keretében és ha kapok meghívást a Művészeti fesztiválon, amin tavaly is részt vettem. Jövő szeptemberben pedig visszatérek New Yorkba.
Vannak még olyan terveid amiket, még nem tudtál megvalósítani és mindenképp szeretnél?
Ha egy nap 30 vagy 40 órából állna, akkor sok mindent lehetne még megvalósítani. Terveim között szerepel, hogy szeretnék dokumentumfilmet forgatni, befejezni a könyvemet, és egy nagyobb üzletet nyitni.
Mennyi idődet köti le a tervezés?
A Galériám megnyitása óta, sajnos kevesebb időm marad a tervezésre, mint amennyit szeretnék.
Mivel töltöd legszívesebben a szabadidődet?
Kevés szabadidőm van, de akkor szeretek lazítani és utazni, főleg külföldre.
Melyek azok a feladatok és nehézségek amikkel ebben a szakmában megkell birkózni?
Nekem az a legnagyobb nehézségem, mivel hallássérült vagyok, hogy egy olyan kultúrában élek ahol mindenki használ telefont. Így, mindig figyelnem kell, a másik emberre, mások segítségével információkat gyűjteni hogy mi történik a divatvilágban.
Gondoltál már arra, hogy tovább add a tudásodat, és tanítanál-e divattervezést?
Mielőtt megnyitottam a galériát, szerettem volna kézműves foglalkozásokat tartani, de mivel nem marad semmi időm próbálok belevinni egy kis kultúrát a gyerekek „fülébe” főleg a hallás sérültekébe. Képzéseket tartanék nekik, hogy jobban kiszélesedjen előttük a lehetőségek Világa.
Mi kell ahhoz, hogy ebben a szakmában sikeres legyen valaki?
A saját útján az embernek egyedül lehetetlen, kell egy PR menedzser aki próbálja terjeszteni a híreket, kell egy fotós, haj, smink akik segítik megkeresni az összhangot a ruha és a helyszín között. Legyen a csapatban egy olyan személy, aki megtud szervezni egy divatbemutatót. A csapat munka a leglényegesebb, ha jó a csapat akkor biztos a sikert.
Kiből lehet ruhatervező?
Már kisgyermekként kialakul tehetségük, sokan rajzolnak hercegnőket szép báli ruhákban, azonban még nem tudnak kibontakozni a divatvilágában inkább a középiskolai években tudják magukat jobban kifejezni, amikor már tudnak forma terveket is készíteni például: széket, bútort. A középiskolai években már kiderül merre akarnak tovább tanulni. De tervezők elsősorban csak akkor lehetnek, ha érdekli őket, és van bennük szakmai tudás és képesek új ruhákat, formákat megtervezni.
Tudnál-e tanácsot adni nekik?
Magyarországon az emberek kicsit bizalmatlanok, a lényeg az hogy márkás legyen vagy olcsó. Ha itt valaki feltörekvő divattervező akar lenni, akkor bizonyítania kell, hogy nagyon jó. A jó tanácsom pedig az, hogy az első évek nehezek, de nem szabad feladni, informálni kell a Világot tehetségeikről.
Polgár Anna és Slick Nikolett